Cenne pomniki w miejscowości Siedlce

Siedlce to istne miasto pomników. Na rogu ulic Esperanto i Piłsudskiego umieszczono Pomnik pamięci poległych podczas walki o wyzwolenie Siedlec żołnierzy AK. Walka miała miejsce dniach 24-31 lipca 1944 roku. Pomnik to duży czerwonawy kamień z wmurowaną tablicą z nazwiskami ofiar. Wszystko umieszczone jest na ceglanym podwyższeniu. W samym centrum skweru Jana Pawła II umieszczono pomnik papieża. Jest to pamiątka wizyta Ojca Świętego w mieście w 1999 roku. Na wysokim cokole znajduje się idąca postać papieża, który w jednaj ręce trzyma krzyż, a drugą błogosławi. Na cokole znajduje się również inskrypcja nawołująca do pokoju. Pomnik Jana Pawła II jest dziełem Mariana Gardzińskiego.

Kolejny monument to pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Znajduje się on naprzeciwko urzędu miasta. Pierwszy pomnik postał w 1912 roku z kamieni polnych jednak został rozebrany przez władze Polski Ludowej. Obecny pomnik pochodzi z 1990 roku. Jest on dziełem siedleckiego rzeźbiarza Waldemara Sieczki. Kamienny stożek wieńczy potężny, szykujący się do lotu orzeł. Na ścianie pomnika umieszczona jest tablica z odlewem twarzy marszałka i inskrypcją. W pobliżu biblioteki miejskiej umieszczono ławeczkę Stefana Żeromskiego, który był związany z miastem. Pomnik przedstawia naturalnej wielkości poetę siedzącego na ławce. Popularnym zwyczajem jest dosiadanie się do Stefana Żeromskiego i robienie sobie z nim zdjęć.

Na placu Ogińskich posadzono dąb popularyzacji nauki. Miał on upamiętniać 40. rocznicę powstania uczelni wyższej w Siedlcach. Przed drzewem znajduje się kamień ze stosowną inskrypcją. Na samo zwiedzanie pomników trzeba poświęcić cały dzień, ponieważ to nie wszystkie atrakcje Siedlec. Na szczęście możemy skorzystać z pomocy jeśli chodzi o kwestie noclegowe (Siedlce noclegi – cały wykaz). Hotel Villa Park oferuje swoim gościom pokoje wyposażone w klimatyzację, telefon, dostęp do internetu oraz telewizję. Dodatkowo w ośrodku akceptowane są karty płatnicze. Hotel jest w pełni przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Łącznie znajduje się tu 30 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie, sala konferencyjna oraz parking. Kolejnym hotelem jest Aleksandria Siedlce. Powstała ona w 2014 roku. Spełnia najnowsze standardy wygody, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Nowoczesny budynek posiada 19 pokoi i dużą, mieszczącą czterysta osób salę bankietową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>