Dzieło Bolko I Surowego – Sudety

Sudety to bez wątpienia jeden z najbardziej zachwycających łańcuchów górskich w Polsce, dominujący na obszarze województwa dolnośląskiego oraz opolskiego. Noclegi są tu powszechnym zjawiskiem. Jest to region bardzo często odwiedzany. Wachlarz miejsc, w których możemy się tu zatrzymać jest ulokowany na stronie internetowej np. Meteor. Łańcuch ten jest podzielony na Sudety Wschodnie, Środkowe i Zachodnie, przy czym nie jest to końcowe nazewnictwo występujących masywów górskich. Nazwa pojawiła się po raz pierwszy w II wieku n. e. Oficjalnie została użyta na kartach "Wstępu do geografii", napisanej przez greckiego astronoma, Klaudiusza Ptolemeusza. Sudeti Montes zostały wówczas umieszczone na mapie Germanii Wielkiej i Sarmacji. Przypuszcza się, że grecki naukowiec zaczerpnął to określenie z języka Celtów, którzy w tym czasie ochoczo osiedlali się w tym rejonie. Nazwa może oznaczać "las dzików" lub "las dzikich świń" – do czasów współczesnych nie ma w tym przesady, gdyż dziki licznie bytują w Sudetach.

Dzieło Bolko I Surowego

Sudety to nie tylko hipnotyzujące krajobrazy. To także zabytki światowej architektury. Jedną z takich pereł jest Zamek Książ, powstały w XIII wieku, na zgliszczach drewnianego grodu, zniszczonego przez czeskiego władcę, Przemysła Ottokara II. Inicjatorem budowy był książę świdnicko-jaworski, Bolko I Surowy. Największy rozwój zamku przypadł na czasy, w których właścicielem Zamku Książ był ród Hochbergów. Wizytówką rodu była Księżniczka Daisy czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, która pod koniec XIX wieku poślubiła Jana Henryka XV Hochberga księcia von Pless. Chciała uczynić z Zamku Książ miejsce spotkań najbardziej wpływowych ludzi Europy tamtych czasów, co zresztą jej się udało. Co więcej, była filantropką, chętnie pomagającą ludziom w potrzebie. Była też autorką pamiętników, które obecnie znowu cieszą się ogromną popularnością. Jej osobiste wyznania w tamtych czasach mogły być uznawane za skandal, ale współcześnie są świadectwem życia arystokracji w tamtych czasach. Pani na Zamku Książ zmarła podczas II wojny światowej w willi w Wałbrzychu, gdyż został przejęty przez wojska niemieckie. Miał pełnić funkcję jednej z kwater Adolfa Hitlera.

Złoto III Rzeszy

Nie tak dawno temu cały świat zwrócił uwagę na Zamek Książ oraz tajemnice, jakie może skrywać z czasów II wojny światowej. Poszukiwacze skarbów zgłosili odnalezienie "Złotego Pociągu", który miał zawierać skarby skradzione przez hitlerowców w Polsce. Baza noclegowa stała się bardzo oblegana, a noclegi Sudety zaczęły przyciągać pasjonatów i poszukiwaczy "Złota III Rzeszy", które także w swych podziemiach i w tajnych tunelach może skrywać Zamek Książ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>