Leśny wypoczynek w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie [tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bory_Tucholskie] to region o zasięgu niemal 300 tysięcy hektarów, a więc największy kompleks leśny w kraju. Znajduje się on w województwie kujawsko-pomorskim, a podróż w te rejony zapewnia wyjątkowe przeżycia. Malowniczy krajobraz, zdeterminowany jest przez tereny porośnięte sosną, uzupełnione o jeziora. Dodatkowo przepływa tędy Brda i Wda, tworząc okazję do aktywnego spędzenia czasu. Obszar ukształtowany został przez lodowiec, a teren przeplatają wydmy, które są wyjątkowym zjawiskiem śródlądowym. Dodatkowo teren to kilkanaście rezerwatów przyrody oraz aż trzy parki krajobrazowe. Pobyt w tym miejscu należy do przyjemnych i niezwykle spokojnych, o czym możemy przekonać się sami. Baza noclegowa [tutaj: meteor-turystyka.pl/noclegi,bory-tucholskie,58.html] zdeterminowana jest przez domki letniskowe, rozlokowane wzdłuż jezior rynnowych. Stały się one dla turystów dodatkową atrakcją do spędzenia wyjątkowego czasu.

Aktywność związana jest głównie z kąpielami, wylegiwaniem na słońcu oraz przemierzaniem okolicy w kajaku, rowerku wodnym, a nawet na żaglach, w różnej ich formie. Szukając alternatywy, możemy wybrać się na liczne w tym miejscu szlaki turystyczne, które zaprowadzą nas do ambony. To wspaniała okazja do podziwiania dzikiej zwierzyny, a tu możemy spotkać wilki, dziki, sarny, jelenie. Wokół zbiorników wodnych żyją także bobry. Kwestia ornitologiczna także nie pozostaje bez znaczenia i bez problemu możemy tu natrafić na czaple, sójki, sikorki i mniej znane: bielik, błotnik stawowy, czy zimorodek. Niewątpliwie fauna jest tu wyjątkowa, ale także flora zasługuje na podkreślenie. Mimo że w przeszłości liczne gatunki drzew padły ofiarą nielegalnej wycinki, a lasy zdeterminowane są przez sosnę, nadal możemy tu spotkać 700-letnie dęby, o obwodzie przekraczającym 4 metry. Znajdziemy na naszej trasie również buka, świerka, olszę, brzozę czy wierzby i topole. Niezwykle bogate runo leśne w przeszłości umożliwiało okolicznym mieszkańcom wyżywienie się, dziś stanowi dla nas ciekawostkę, która pod warunkiem doskonałej znajomości poszczególnych gatunków może trafić i na nasz talerz. Znajdziemy tu bowiem grzyby, jagody i inne jadalne rośliny.

Bory Tucholskie to przystępna cenowo oferta, z którą powinniśmy zaznajomić się na długo przed wyjazdem, celem znalezienia najbardziej komfortowej kwatery dla nas. Pamiętajmy, że teren wymaga od nas kondycji, więc jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości, możemy zaopatrzyć się w kijki do nordic walkingu, które ułatwią nasze spacery.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>