Najciekawsze legendy Torunia

Toruń to prawdziwe miasto legend. Na każdym kroku spotykamy się tu z historią – czasem wręcz niesamowitą, tajemniczymi zakątkami i dawnymi opowieściami. Dlatego warto wybrać się tam na kilka dni by zanurzyć się w średniowieczny klimat niczym z opowieści Barda. Z noclegiem nie będziemy mieć problemu – rosnąca ilość turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy pragnąca poczuć się jak w dawnych czasach spowodowała gwałtowny rozwój propozycji hotelowych. Znajdziemy tu miejsca noclegowe z historią – stare spichlerze i kamienice przerobione obecnie na hostele.

Jak zatem poznać tajemnice Torunia? Warto nadmienić, że już samo pochodzenie nazwy miasta owiane jest tajemnicą. Według podań, kiedy powstało tu miasto wybudowano także basztę, która bardzo lubiła rozmawiać z rzeką Wisłą. Zazdrościła jednak jej wiedzy, więc pewnego dnia poprosiła ją, aby zechciała płynąć gdzie indziej. Zagroziła, że jeśli Wisła nie spełni jej żądania, to runie. Rzeka odpowiedziała „To ruń“ – i stąd pochodzi nazwa tego miasta. Warto opowiedzieć tę historię dzieciom podczas spaceru nadwiślańskim bulwarem – jest to znakomite miejsce na to, żeby usiąść i odpocząć. To nie koniec legend.

Z pewnością każdy zna toruńskie pierniki – są one chlubą tego miasta. Najsłynniejsze są katarzynki. Swą nazwę podobno zawdzięczają Katarzynie. Była ona córką piekarza i po jego śmierci sama prowadziła piekarnię. Pewnego razu wycięła z ciasta medaliony, które zdobyły ogromną popularność. W Toruniu znajdują się dzisiaj dwa muzea tego korzennego wypieku – to idealne miejsce na zapoznanie się z historią tych ciasteczek oraz na spróbowanie swoich sił w robieniu ich. Warto oczywiście skosztować innych wyrobów.

Kolejna legenda wiąże się z pomnikiem flisaka na Starym Rynku. Podobno zwał się on Iwo i uratował miasto przed plagą żab. Owe płazy były tak oczarowane jego grą, że wyszły za nim przez Bramę Chełmską. Obok znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika, a niedaleko – jego dom. Warto go zwiedzić i zapoznać się z życiem i sekretami tego wielkiego uczonego.

Toruń ma także własną Krzywą Wieżę – niczym w Pizie. Legenda głosi, że za karę musiał wybudować ją pewien Krzyżak. Zakochał się on bowiem w pięknej mieszczce i spotykał się z nią potajemnie. Zatem baszta miała być pochyła, tak, jak krzywe i niegodne rycerza było jego postępowanie. Miało to być ostrzeżenie dla innych osób. Nawet dzisiaj możemy sprawdzić swoją wierność w tym miejscu.

Jeśli chcemy poznać wszystkie gawędy należy koniecznie udać się do toruńskiego Domu Legend. Warto jeszcze dodać, że Toruń to niezwykłe miasto – tu na każdym kroku spotykamy się z historią i opowieściami. Przechadzając się powoli po starówce odnajdziemy piękne figurki ceramiczne – każda coś symbolizuje i jest świadectwem czegoś ciekawego. Idealną grą dla wyobraźni będzie spacer po starówce i próba wymyślenia dziejów ludzi, którzy tu mieszkali. Warto także udać się do Muzeum Podróżnika – mało osób wie o tym miejscu, a znajdują się tam niezwykłe eksponaty. Kiedy zaczyna powoli zmierzchać dobrze jest wybrać się do starego zamku krzyżackiego, gdyż robi on wtedy niesamowite wrażenie. Zaraz obok znajduje się miejsce, z którego wspaniale widać panoramę Starego Miasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>