Swornegacie – między lasem a jeziorem

Leśne scenerie raczej mało komu kojarzą się już z wakacjami; w obecnych trendach liczą się wyjazdy zagraniczne lub wczasy spędzane w znanych kurortach morskich lub górskich. Wystarczy jednak cofnąć się trzy dekady wstecz, aby dostrzec wyraźną różnicę w postrzeganiu tego, jak miło spędzić wakacje. Niegdyś dla wielu osób wymarzonymi wakacjami był tydzień spędzony w środku lasu, w drewnianych domkach lub pod namiotem. Dzisiaj ten trend bardzo powoli, ale sukcesywnie wraca dzięki takim miejscowościom jak Swornegacie. 

To niewielka wieś, należąca administracyjnie do sołectwa o takiej samej nazwie, od wielu lat nastawiona na rozwój turystyczny. Pomocne w tym jest położenie miejscowości, ponieważ przyjeżdżający i rezerwujący noclegi turyści mogą skorzystać zarówno z uroku leśnego wypoczynku, jak i wodnych atrakcji. Wieś położona jest bowiem nad brzegiem Brdy oraz sąsiaduje z Jeziorem Karsińskim; w bezpośredniej bliskości znajdują się także Bory Tucholskie, uchodzące na północne płuca Polski. Nic więc dziwnego, że swoje wakacje, szczególnie zaś koniec sierpnia i początek września, chcą tu spędzać nie tylko miłośnicy wodnych szaleństw, ale również zapaleni grzybiarze. Wieś oferuje turystom dostęp do lasu, jeziora i rzeki; liczne małe przystanie zapewniają możliwość wynajęcia łódki, kajaku lub roweru wodnego, a kąpieliska w okresie wakacji są często strzeżone przez ratowników-ochotników. Obszerne lasy zajmujące setki hektarów z powodzeniem zaś zadowolą wszystkich grzybiarzy – rokrocznie wysyp grzybów jest tu bardzo duży, a królują prawdziwie polskie podgrzybki. 

Mimo że jak wspomniano, Swornegacie to niewielka wieś licząca około pół tysiąca mieszkańców, ma bardzo silne tendencje turystyczne. Z tego względu bardzo prężnie rozwija się tu baza noclegowa skupiona wokół wynajmu kwater prywatnych oraz osobnych wolno stojących domków wczasowych. W zależności od wielkości mogą one pomieścić od sześciu do dwunastu osób – domek można wynająć cały lub tylko jeden z dwóch albo trzech pokoi. Wyposażone są we własną łazienkę, kuchnię lub aneks kuchenny oraz część wspólną – salon i taras. Prężnie działają też gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wczasowe, które udostępniają swoim gościom parking, place zabaw dla dzieci, miejsca na grilla lub ognisko albo prowadzą własne wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerowego lub do nordic walkingu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>